ЯК ОБМАНУТИ ПОЛІГРАФ / ДЕТЕКТОР БРЕХНІ?

Зараз багато людей замислюються над думкою: «Чи можна обдурити поліграф?»

І багато хто з них в пошуках нової роботи, де умовою є проходження перевірки на поліграфі, задаються іншою думкою: «Як обдурити детектор брехні? Як обдурити поліграф?».

 

І це цілком природні запитання. Особливо в наш час, коли тема на слуху у всіх засобах масової інформації; коли є багато висловлювань на підтвердження даної теорії і стільки ж – для  її спростування. Одні кажуть, що можна обдурити, інші кажуть, що неможливо. Але, немає жодного поліграфолога, який розповів би, як обдурити детектор брехні, як можна обдурити поліграф, чи можна обдурити поліграф…


Спробуємо розкрити саму суть питання «обдурити детектор брехні». Для цього необхідно розібратися з самим поняттям «детектор брехні». Розглянемо це питання на вітчизняному українському поліграфі «РУБІКОН» (RUBICON)


Цей детектор має сім датчиків, які знімають показання з людини, а саме: показання верхнього дихання, показання нижнього, черевного, дихання, показання артеріального тиску (активність центрального кровопостачання), показання шкірно-гальванічної реакції, показання ФПГ (фотоплетізмограми або показання периферійного кровопостачання), показання тремору і мікрофон, який реєструє звук. За кількістю датчиків і ціною – найкращий вибір на сьогодні.

«РУБІКОН» повністю відповідає державному стандарту України ДСТУ 8692: 2016 і забезпечує хорошу якість зняття показань і обробки їх на будь-якому комп’ютері, куди легко можна встановити програмне забезпечення.

Стосовно датчиків, то їх завдання реагувати на зміни в організмі людини і передавати сигнал у вигляді електронного імпульсу до апарату, який цей сигнал передає на комп’ютер, де за допомогою програмного забезпечення фахівець приймає сигнали, фіксує їх, записує і аналізує. Ми бачимо, що цей пристрій багато в чому нагадує апарати УЗД (ультразвукової діагностики) і кардіографи, які використовуються лікарями в повсякденній практиці.


Ви чули хоч раз питання: «Чи можна обдурити кардіограф? Або, чи можна обдурити апарат УЗД? » Думаю, що ні. Тому, до питань:

  • чи можна обдурити поліграф?
  • як обдурити детектор брехні?
  • обдурити детектор брехні?
  • як можна обдурити поліграф?

необхідно ставитися аналогічно.

Якщо техніка відповідає стандарту, якщо техніка працює справно, значить вона видає параметри, які можливо обробляти в певному програмному забезпеченні.


Але, якщо існують думки, що все таки можна обдурити поліграф, значить «диму без вогню не буває». Розглянемо чому.

По-перше, кожен технічний засіб має правила експлуатації. До поліграфа також є вимоги, при яких він може правильно працювати. І ці вимоги до фізіологічного стану людини, яка проходить перевірку. Якщо у цієї людини фізіологічний стан виходить за рамки допустимої норми, то, природно, апарат його зафіксує і тільки фахівець буде приймати рішення, що робити, щоб не припуститися помилки.

По-друге, як і при читанні кардіограми або знімка флюорографії краще, якщо його буде дивитися і інтерпретувати фахівець, особливо, якщо виникають сумніви. Тобто, роль фахівця виходить на перше місце! А, спеціаліст – жива людина, яка може помилятися.

По-третє, сама методика підготовки фахівців. Як то кажуть, що підходить американцеві, то німцю не підійде, а що підходить німцеві, то не підійде нам. Це означає, що різні методики для різних груп людей, для вирішення різних завдань.

Ось ми разом і відповіли на наші запитання: якщо випробовуваний змінить свій фізіологічний стан будь-яким шляхом, наприклад: сп’яніння, стимулятори, транквілізатори, гіпноз, медитація або нервове виснаження, безсонна ніч, хворобливий стан та ін., поліграф фіксуватиме неадекватні реакції, що і бачитиме фахівець. І ці реакції фахівець може оцінити помилково, що і є обманом. Значить при всіх питаннях, ми маємо один головний камінь зіткнення – фахівець! А, тут, як то кажуть: «Фахівець, він і в Африці – фахівець! ..»


Тому, якщо Ви зважилися обдурити поліграф, то не дивуйтеся, коли фахівець поставить Вам вердикт «протидія» або відмовиться Вас тестувати, поки Ваш фізіологічний стан наблизиться до норми.

Інші варіанти, коли йде тестування, наприклад, перепитування, уточнення питань, рух руками, ногами, сіпання, напруга м’язів і тд – фіксується датчиками, що видно фахівцю, і також може бути оцінено як протидія і відмовлено у видачі результату.


Висновок: детектор брехні / поліграф обдурити НЕ МОЖНА; можна обдурити ТІЛЬКИ недосвідченого поліграфолога з поганою освітою.