ЯК МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ РОЗБАЗАРЮЄ БЮДЖЕТНІ КОШТИ, КУПУЮЧИ ПОЛІГРАФИ ВТРИЧІ ДОРОЖЧЕ

Черговий раз переконуємось, що немає нічого святого, коли мова йде про гроші в сфері державних закупівель.

Центр забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України оголосив про закупівлю цілих ДВОХ поліграфів (детекторів брехні) за !!! 700 000 (СІМСОТ ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ).

Закупівля Міністерством оборони поліграфів за завищеними цінами

Предмет закупівлі поліграфів

Посилання на закупівлю:

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-09-28-009328-a


Пересічний читач не знає деталей, а тому прояснимо ситуацію: в Україні поліграфологи (спеціалісти, які працюють на поліграфах-детекторах брехні) користуються поліграфами кількох найвідоміших виробників: Lafayette (США), Axciton (США), Rubicon (Україна), Крис (рф). Інші поліграфи не набули популярності, ними користуються одиниці.

Вартість поліграфів американського виробництва коливається від 6000 до 10000 доларів США, тобто біля 290 000 грн за 1 одиницю

Вартість українського поліграфа Рубікон складає від 3000 до 3500 доларів США, тобто біля 100 000 грн. за 1 одиницю.

Поліграфи російського виробництва наразі ніхто офіційно не продає, сірі ж дилери ними торгують по 3000-5000 доларів США, але тихо-тихо.


Український поліграф Рубікон – це сучасний 7 канальний поліграф, який нічим (від слова – зовсім) не поступається іноземним аналогам і наразі єдиний, який відповідає ДСТУ 8692:2016 (це технічний стандарт, який регулює вимоги до поліграфів в Україні).

Український поліграф Rubicon за останні три роки придбали: Київський науково-дослідний інститут судових експертиз для проведення психологічних судових експертиз; СБУ, Нацполіція, ДБР, Генпрокуратура, Державна податкова служба – для розслідування злочинів та кадрових перевірок; Укрзалізниця – для проведення службових розслідувань.

Жодних нарікань на роботу поліграфа Рубікон від зазначених органів не було. Навпаки, вони повторно купують поліграфи Рубікон, що є підтвердженням довіри до них.

Це легко перевірити, перейшовши за посиланнями:

https://www.dzo.com.ua/tenders/6493242

https://www.dzo.com.ua/tenders/3979587

https://www.dzo.com.ua/tenders/3681549


Однак, Центр забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу не бачить цих закупівель і реальних цін на поліграфи. Службові особи Центру, керуючись невідомими мотивами, розробили тендерну документацію на закупівлю поліграфів по 350 000 (ТРИСТА П’ЯТДЕСЯТ ТИСЯЧ)!!! за одиницю.

У технічному описі вимог до поліграфів зазначено надумані специфічні вимоги, які притаманні виключно американському поліграфу.

Що таке “паролізація системи”? Для чого в програмному забезпеченні поліграфа обов’язковий MediaPlayer? Навіщо обов’язковий довідник лікарських засобів?  Чому давач артеріального тиску саме в формі “манжети”, адже є більш вдалі рішення? Всі ці питання ми адресуємо організаторам торгів.

Тендерна документація на закупівлю поліграфів

При цьому взагалі відсутнє будь-яке згадування ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи», що офіційно діє в Україні.


Прослідковується чітка зацікавленість службових осіб Міністерства оборони та Генерального штабу у закупівлі саме поліграфів американського виробництва, до того ж за завищеною ціною. Для звичайних покупців американські поліграфи продають максимум по 10 000 доларів, а для Міністерства оборони по 12 300!

За посиланням нижче реальні ціни на американський найдорожчий поліграф для звичайних (не бюджетних) покупців:

https://polygraph.ua/tsina-poligrafa-lafayette/

Сподіваємось це свавілля припиниться ще на етапі проведення закупівлі, або ж нею зацікавляться журналісти та правоохоронні органи.