Психофізіологічні дослідження з використанням поліграфа (тести на поліграфі) на сьогоднішній день є невід’ємною частиною роботи успішних бізнесменів чи окремих роботодавців. Вони вже давно для себе вирішили, як замовити тест на поліграфі, скільки триває і скільки коштує перевірка на детекторі брехні.
В цій статті ми розповімо Вам, скільки часу триває один тест на поліграфі і, що впливає на тривалість перевірки на детекторі брехні.
Роботодавець не має можливості чекати 2-3 місяці чи навіть пів року, щоб зрозуміти, якого працівника він прийняв на роботу.
Тест на поліграфі дає можливість дізнатись про минуле людини – потенційного працівника чи вже діючого персоналу.
Як правило, більшість замовників виносять на дослідження питання про те, чи вживає людина наркотики, чи зловживає алкоголем, чи вчиняла крадіжки на попередніх місцях роботи, чи розголошувала конфіденційну інформацію, отриману в ході своєї діяльності на попередніх місцях роботи, чи збирала компромат на керівництво, чи працює на іноземні спецслужби і т.д. Цей список може змінюватись залежно від побажань замовників, але і не повинен бути переповненим.
Саме від об’єму питань, винесених на дослідження, залежить тривалість дослідження на поліграфі в цілому.
Отже, скільки триває тест на поліграфі?
Саме дослідження поділене на декілька етапів.
Одним з перших етапів – є проведення передтестової бесіди. Цей етап потрібний для того, щоб ознайомити респондента з тематикою запитань замовника. На цьому етапі людина може поводити себе вільно, роскуто, розмовними реченнями пояснювати ті чи інші обставини, які їй відомі, відносно заданих запитань.
На цьому етапі дослідження у респондента є можливість згадати всі події чи факти з життя, що цікавлять замовника, без поспіху обдумати та розібратись в термінології запитань, так би мовити вийти з поліграфологом на одну хвилю спілкування, щоб і респондент і поліграфолог розуміли, що вони правильно тлумачать винесені на дослідження запитання.
В залежності від кількості, винесених на дослідження, запитань залежить і час передтестової бесіди, в середньому вона може тривати від 20 до 40 хвилин.
Наступним етапом теста на поліграфі, після проведення передтестової бесіди, є етап реєстрації психофізіолгічних реакцій респондента у відповідь на стимули (питання, образи), що пред’являються, з метою перевірки достовірності інформації, повідомленої респондентом в ході передтестової бесіди. Цей етап прийнято вважати основним етапом перевірки на поліграфі.
До респондента під’єднуються давачі, пояснюється за що відповідає кожний давач і повідомляється, що не можна робити в ході дослідження. Етап зняття психофізіолгічних реакцій може тривати від 60 до 90 хвилин.
На початку тесту спеціаліст насамперед визначає чи немає ознак фармакологічної протидії.
Якщо людина перед тестом навмисно вживала лікарські препарати, що впливають на діяльність нервової системи (заспокійливі, антидепресанти, транквілізатори, стимулятори) або наркотичні речовини чи алкоголь – це може завадити проведенню об’єктивного дослідження. Оскільки кожен із цих засобів може спотворити фізіологічні реакції. Рішення про доцільність подальшого дослідження приймається протягом перших 10-15 хвилин тесту. Це так званий «стимульний» блок.
Якщо ознак протидії не виявлено, поліграфолог продовжує тест. Ми виявляємо протидію завжди.
Цей етап також може включати в себе міжтестові бесіди. Респонденти в ході зняття реагувань можуть згадувати ті чи інші обставини, про які не розповіли в передтестовій бесіді і їх потім необхідно дослідити додатково. Також в ході дослідження, в разі виявлення систематичних яскраво виражених реагувань, респонденту пропонується пояснити причини їх виникнення та в подальшому задати запитання, враховуючи пояснення.
Перевірка на поліграфі завершується проведенням післятестової бесіди. На цьому етапі респонденту надається можливість задати запитання, які у нього могли виникнути, та вислухати його пояснення. Потрібно запитати, чи не згадав респондент, що небудь з того, що запитувалось в ході дослідження. Етап післятестової бесіди, як правило, не довготривалий і може займати максимум 10-15 хвилин.
Отже, тест на поліграфі триває в середньому від однієї до двох годин.
Дві години витрачені на 1 дослідження дозволяють замовникам зберегти свої кошти та дорогоцінний час.
В залежності від тематики і складності тесту тривалість дослідження може змінюватись.