Кожний, хто мав проходити тестування на поліграфі, задумувався про те “як обійти поліграф”, “чи можна обдурити детектор брехні”, “як пройти поліграф”, “як обманути детектор брехні”… Звісно, найкращим радником сучасності є Інтернет, проте чи правдивим?
Проаналізувавши всі дописи на цю тему, опитавши клієнтів та респондентів, використовуючи власний досвід в роботі з тисячами проведених досліджень, ми вирішили полегшити вам життя та зібрати всі наукові та практичні поради щодо проходження детектора брехні та дати змістовну відповідь, чи можливо його перехитрити.
Проаналізувавши дані мережі, ми дійшли висновку, що жодні опубліковані матеріали не розкривають дану тему належним чином.
Задля надання Вам достовірної інформації, у своїх статтях ми спираємось на першоджерела, досвід топ-поліграфологів та осіб, що уже намагались перевірити методи протидії на тестуванні.
Ще з давніх часів люди використовували різноманітні методи визначення правди та шукали можливість їх обійти, тож не дивно, що в мережі можна зустріти чимало способів протидії поліграфу, що мають різне походження, як-от кнопка у взутті, що набула популярності з кінострічки «11 друзів Оушена», вживання медикаментів перед тестуванням для контролю поведінкових реакцій організму чи такі химерні методи, як споживання великої кількості води, позаплановий забіг чи неспання кілька діб.
Нам вдалось нарахувати близько 100 способів від анонімних авторів, що запевняють в легкості обману поліграфа своїми методами. Однак навіщо так багато методів ввести в оману детектор брехні, невже немає єдиного дієвого способу? Ми вирішили заглибитись у те, чого бояться поліграфологи – поширення найрезультативніших способів обманути поліграф.
Щоб змістовно розтлумачити матеріал, ми структурували досить великий об‘єм інформації.
Що ж таке «протидія детектору брехні»?
Протидією процедурі перевірки поліграфом вважають усвідомлені, цілеспрямовані дії, що здійснюються респондентом з метою викривити природну динаміку своїх фізіологічних реакцій. Спонтанна неадекватна поведінка респондента може бути прийнята як протидія. Певні прийоми протидії застосовуються респондентами невимушено, інші – детально плануються і навіть відпрацьовуються шляхом використання сучасних спеціальних методів і засобів та дороги фахівців.
Виокремлюють такі види протидії поліграфу:
- фармакологічний
- психологічний
- психічний
- фізичний
- фізіологічний
Фармакологічний метод обману детектора брехні
Полягає у вживанні різних фармакологічних препаратів безпосередньо перед тестуванням. Засоби можуть бути спрямовані як на збудження центральної нервової системи, так і на її гальмування. Варто розрізняти умисний і вимушений прийом фармакологічних препаратів ( за призначенням лікаря). У випадку вживання лікарських засобів за призначенням лікаря, дослідження на поліграфі потрібно проводити максимально відтермінувавши останній прийом препарату.
Серед медикаментів, що використовуються з метою обійти поліграф, одним з широковідомих є β-адреноблокатори — група ліків від гіпертензії, що знижують артеріальний тиск , блокуючи синтез наднирниками адреналіну.
Доволі часто застосовуються різні види заспокійливих, транквілізаторів та снодійних. У будь-якому разі, даний спосіб ввести в оману поліграф є не лише досить складним у виконанні ( адже потрібно правильно розрахувати дозування та дібрати час прийому препарату), а й цілком небезпечним, тому що людина не може передбачити реакцію її організму на ті , чи інші медикаменти, які вона не вживає в повсякденному житті.
Також це стосується і засобів, спрямованих на так звану «активізацію»: кофеїн, велика кількість нікотину, психотропні речовини й інші. Досить часто за таких способів протидії новий медикамент та стресова ситуація спричинюють несподіваний ефект, часом доходило і до передсмертних випадків.
ВАЖЛИВО!!!
Незалежно від обраного препарату, замало шансів таким чином обманути поліграф, адже кожний досвідчений поліграфолог, який входить до об’єднання експертів-поліграфологів “Ведмідь, Іщук та партнери” і опанував належне навчання на поліграфолога/ курси поліграфологів, зауважить зміну психофізіологічного реагування та його невідповідність фізіологічним нормам.
На поліграмі картина реакцій буде очевидна:
- зміни показників шкірного опору, що нині визначають лише поліграфи, які відповідають ДСТУ 8692:2016 ( порівняльна таблиця за посиланням);
- спотворення вигляду кривої ШГР — відсутність реагування на різні стимули ( за прийому засобів для пригнічення роботи серцево-судинної чи центральної нервової системи);
- неадекватні та високоамплітудні реагування на нейтральні запитання (за умови вживання засобів, що спрямовані на активацію ССС чи ЦНС).
Досить специфічною ознакою застосування медикаментів є поява другого дикротичного зубця на кривій ФПГ. Зміни кривої ФПГ відстежуються і в разі вживання респондентом алкогольних напоїв напередодні дослідження на поліграфі: крива ФПГ стає «рваною», що нереально не помітити. У подібних випадках ( за виявлення вищеописаних змін) тестування буде негайно припинено.
Кілька прикладів, що відображають вплив фармакологічних засобів на організм людини:
Малюнок 1
На зображенні бачимо поліграму без додаткового впливу, в нормі. Крива ШГР (червона лінія) — амлітудна, має чіткий початок і закінчення. Цифри КС (нижче чорної лінії) суттєво не змінюються від різних запитань.
Малюнок 2
На даній поліграмі бачимо, що лінія ШГР не має чіткого закінчення, з погляду дуже спотворена. Значна зміна показників КС — одна з основних ознак фармакологічної протидії тестуванню.
Малюнок 3
Можемо відстежити наслідки вживання засобів збуджувальної дії.
Психологічний метод обману поліграфа
Психологічний спосіб не передбачає втручання допоміжних фармакологічних засобів , цей вид протидії полягає в спробах медитувати, вводити себе в стан трансу, переносити думки з одного предметі на інший, усно вирішувати арифметичні задачі, вдаватись до повної релаксації і т. п.
Спроби медитувати чи ввести себе в стан глибокого трансу або ж повного розслаблення неодмінно призведе до відповідної реакції організму — підвищення тонічного опору, зміну дихання і швидкості відповіді на поставлені запитання, що одразу ж буде зауважено фахівцем.
Такий наслідок мають і спроби усно вирішувати арифметичні задачі чи «відволіктись і думати про щось інше, думки, що на думку респондента мають викликати емоцію, наприклад, смак кислого лимону.
Варто відмітити і досить поширену та неоднозначну пораду як обійти поліграф — контролювати свої емоції. Неоднозначність полягає в тому , що процес реалізації даної поради не зовсім зрозумілий: яким чином та які саме емоції потрібно контролювати. Враховуючи той факт, що контроль емоцій має бути свідомим, а дослідження спрямоване на фіксацію підсвідомого реагування, то подібний спосіб протидії наперед приречений. Також варто зауважити, що діяльність гладкої мускулатури, що бере участь в роботі серця, легень, кровоносних судин, слинних і потових залоз не піддається свідомому контролю людини (адже контролюється вегетативною нервовою системою), яку б силу волі вона не мала.
Психологічні прийоми протидії поліграфу:
- апелювання до недостовірності та неефективності методу дослідження;
- обвинувачення поліграфолога в низькому рівні кваліфікації;
- наголошувати на індивідуальній специфіці респондента (неадекватність поведінки за стресових умов, труднощі в усвідомленні того, що відбувається, помилки в ухваленні рішення і т.п.)
- перепитування, надання відповіді до закінчення формулювання запитань, інформування про помилковість даних відповідей, зміна своєї думки під час дослідження, концентрація на викритті причетності іншого підозрювального і т.п.
Подібні маніпуляції неодмінно відмічаються поліграфологом. Якщо досліджуваний продовжує корчити дурня, то тестування на поліграфі припиняється, ситуація описується у висновку, що передається замовнику дослідження.
Фізична (механічна) протидія детектору брехні
Найчастіше з метою обійти поліграф респонденти вдаються до фізичної ( механічної) протидії. Фізичні прийоми використовують для викривлення реакцій шляхом умисних рухів тілом чи напруженням певних м‘язів для стимулювання штучної реакції від больового ефекту.
Здебільшого у практиці зустрічаються такі методи механічної протидії:
- статичні чи тонічні скорочення м’язів ( напруга стоп, стегон, сідниць, пресу, пальців, язика і т.д.)
- завдання собі фізичного болю (кнопка у взутті, зубочистка в яснах, скабка під шкірою і т.д.)
- різкий вдих (що супроводжується імітацією гикавки чи позіхання) або видих (з імітуванням кашлю чи чхання)
- контрольоване дихання, затримуючи дихання як на вдиху, так і на видиху. Слід відмітити, що затримка дихання лише на вдиху чи видиху вважається природним способом самоконтролю.
Усі фізичні методи протидії мають спільний недолік: їх важко приховати, до того ж вони вимагають часу для реалізації, відповідно призводять до затримки реакції. У такому разі на поліграмі можна простежити запізнювання відповіді на питання на кілька секунд, його величину та тривалість.
Розгляньмо детальніше декілька поширених методів маніпуляції диханням, а також їх відтворення на поліграмі.
Малюнок 4
Маніпуляції диханням. Верхнє дихання (ВДХ) — грудне, нижнє дихання (НДХ) — черевне дихання
- Фон — нормальне дихання респондента в стані спокою.
- Нормальне дихання досліджуваного у відповідь на запитання, поставлене поліграфологом.
- Затримка дихання досліджуваним на видиху після відповіді на запитання.
- Зафіксовано глибокий вдих досліджуваного після відповіді на запитання.
- Затримка дихання на вдиху досліджуваним після відповіді на поставлене запитання.
- Різкий вдих носом досліджуваного після відповіді на запитання поліграфолога.
Контроль дихання. Мабуть, ви чули про контроль дихання для регуляції дихальних рухів, щоб позбутися емоційної напруги.
Малюнок 5
Дихання, що викликає підозру в умисній регуляції дихальних рухів
Під час дослідження за допомогою поліграфа деякі респонденти намагаються контролювати дихання з метою переводити увагу зі стимулів (запитань) на дихання, щоб спотворити природні реакції, не враховуючи, що за нормальної поведінки вдих коротший видиху, а за контролю дихання — навпаки: видих коротший за вдих, що помітно простежується на поліграмі під час порівняння співвідношення вдихів та видихів. Видозміна реагування за диханням також відображається на лінії ФПГ (кардіоканал) — лінія по каналу ФПГ звужується та повторює хвилями дихальні цикли.
Програмне забезпечення поліграфа реєструє фізіологічне реагування досліджуваного ( у цьому випадку) протягом 15 секунд. Відповідно до малюнків №4 та №5 можна підсумувати, що маніпуляції диханням, зміни по лініях верхнього та нижнього дихання протягом 15 секунд, простежить навіть поліграфолог-дилетант.
Продовжуючи статтю про способи протидії поліграфу, розгляньмо зміну фізіологічного реагування за виконання умисних рухів тілом, які виконують респонденти для напруги/скорочення певних груп м’язів.
Малюнок №6
Зміни фізіологічного реагування після навмисних рухів, напрузі м’язів. Датчик тремору— один з датчиків, які використовуються для фіксації рухів досліджуваного.
- Нормальні фізіологічні реакції досліджуваного у відповідь на запитання поліграфолога;
- Зміни лінії тремору після згинання пальців ніг у взутті;
- Зміни лінії АТ (артеріального тиску) після напруження м’язів лівої руки;
- Зміни лінії ШГР (шкірно-гальванічної реакції) і лінії ФПГ (фотоплетізмограми) після рухів пальцямт правої руки (на яку Сниодягнені датчики);
- Зміни лінії тремору після напруги м’яза-замикача відхідника (анального сфінктера).
Проаналізувавши малюнок №6, можна зробити висновок, що на зміни по лініях тремору, ШГР, АТ, ФПГ, ВДХ, НДХ важко не звернути увагу, вони вважаються артефактами — факторами, що не дають можливості оцінити реакцію людини на пред‘явлений стимул (запитання), найчастіше проявляються у навмисних діях досліджуваного з метою викривлення результатів тестування.
Чи можливо обманути поліграф шляхом натискання ступні на кнопку у взутті?
— Ні!
Досліджувані, які намагаються таким чином протидіяти поліграфу , сподіваються викликати реакцію на біль і, як правило, це відбувається під час відповідей на нейтральні запитання, щоб амплітуда реагування на вагомі запитання не відрізнялась від інших.
Прихильники даного способу забувають про той факт, що з кожним натиском чутливість у місці, в яке направлена кнопка, знижується, що призводить до збільшення часу реагування на відчуття болю, окрім того, датчики тремору будуть помічати мінімальні рухи , що необхідні людині для напруги певних груп м’язів.
Слід виокремити спосіб стискання зубів, прикушування язика чи щоки. Він є досить примітивним. Спробуйте перед дзеркалом відтворити даний прийом: дайте відповідь на будь-яке запитання, прикупивши язика чи стиснувши зуби, викликаючи больові відчуття. Виходить? Ви бачите своє відображення?
На вашу думку, чи помітить поліграфолог зміни на вашому обличчі під час відповідей на поставлені запитання?
Слід зазначити, що вагомі та нейтральні запитання не мають чіткої послідовності, тож протягом дослідження постійно чергуються. Таким чином, коли респондент буде обдумувати, на яке запитання варто застосувати протидію, організм сам себе викриє. На поліграмі буде зафіксовано загальмовані реакції, що свідчать про реагування не на запитання поліграфолога, а на сторонній фактор.
Фізичні (механічні) способи протидії найчастіше зустрічаються у практиці поліграфологів, є найпростішими в реалізації та вважаються одними з найпримітивніших методів, адже сучасний поліграф має датчики, що фіксують кожний рух людини або ж мінімальну напругу певних груп м’язів.
Детальна інтерпретація отриманих під час тестування реакцій дає змогу виокремити природну реакцію, що мала місце у відповідь на поставлене поліграфолог запитання від штучної, зумовленої протидією.
Напевно ви чули про те, що завдяки спотворенню свого природного реагування фізіологічними методами протидії можна обійти поліграф.
Фізіологічні методи протидії:
- Надмірне фізичне навантаження (виснаження);
- Недосипання;
- Голод (обмеження їжі);
- Переохолодження;
- Вживання великої кількості рідини, кави, чаю.
У разі застосування фізіологічної протидії можемо відстежити кволі та незмістовні реакції на всі поставлені стимули, що не відповідають нормальному фізіологічному стану і вважаються протипоказанням для продовження тестування.
Натирання шкіри антиперспирантом, медичним спиртом, жиромісткими речовинами зумовлюють схожі реакції , що відображається на поліграмі й переривається поліграфологом.
За виявлення ознак протидії, поліграфілоги застосовують тактику «викриття», що передбачає такий порядок дій:
- Інформування респондента про те , що помітив поліграфолог;
- Нагадування досліджуваній особі, що такі дії є недопустимими, адже викривляють реєстровані показники;
- За наступних 2-3 спроб протидії, необхідно лише нагадувати про неприпустимість дій респондента;
- У разі ігнорування попереджень досліджуваною особою, необхідно пояснити, що кожна людина після 3-4 нагадувань в змозі контролювати дії та не виконувати заборонені методи. Далі варто попередити, що така поведінка може вважатись умисною протидією тестуванню. Потім варто перерахувати кілька аналогічних методів протидії, які не треба застосовувати респонденту;
- На сам кінець потрібно повідомити, що за умови фіксування такої дії ще раз, процедуру дослідження буде перервано, а у висновку експерта буде вказано « через умисну протидію». Якщо ж спроб надалі не буде, у висновку про них не зазначатиметься.
Сподіваємось, що для себе Ви знайшли відповідь на запитання, чи можна обдурити поліграф.
Настійно рекомендуємо не обирати заздалегідь неправильний шлях, не шкодити своєму здоров’ю, не вживати медикаменти, не виснажувати організм й не застосовувати вищезгадані методи протидії.
На форумах чимало осіб анонімно дають поради як обійти поліграф, розповідають про диво-пігулки для обману детектора брехні, про методи протидії спецслужб, як пройти тестування поліграфом при прийомі до МВС і ін. Ви повинні зрозуміти, що всі ці способи вказуються, маючи на меті, ввести Вас в оману.
Якщо Ви ще маєте бажання обрати один зі способів протидії, то поставте собі запитання, хто написав більшість статей на тему « як обдурити поліграф»?
Безкорисливі люди, які ніби обійшли детектор брехні, й вирішили поділитись досвідом? Чи поліграфологи, яким виявлення протидії лише на користь…
Маємо надію, що ці матеріали стали Вам в нагоді.